تبلیغات
شهیدان خدایی - عملیات چزابه ، میعادگاه گمنامان تاریخ جنگ
 
شهیدان خدایی
خدا بی همتا ترین هنرمند در عالم هستی است و اوست خالق یکتا...
درباره وبلاگ


کاش میشد که در این دفتر کوچک،چرخی زد و دستان خدا را حس کرد! کاش دلم جای همه مشغله ها،به خدا مینگریست،کاش سخن های پراکنده من،میشدند منظومه، کاش که شعری به دلم سر بزند و خداوند بزرگ است که این قافیه ها را بلدم...

مدیر وبلاگ : امیر حسین
نویسندگان
نظرسنجی
دوست عزیز نظرت چیه
مقدمه

(بسم رب ام الشهدا)

 عملیات كربلا-1 یا طریق القدس كه حضرت امام خمینی ( ره ) آنرا فتح الفتوح نامیده اند در هشتم آذرماه 1360 آغاز و پس از هفت روز نبرد شدید و وارد شدن تلفات و ضایعات پرسنلی و لجستیكی سنگین به دشمن ، قسمت عمده هدفهای پیشبینی شده در 14 آذرماه 1360 تأمین گردید ولی این عملیات در حقیقت پس از عقب نشینی حساب شده ، منطقی و ماهرانه نیروهای عراقی به جنوب نهر نیسان و درنتیجه تأمین كامل هدفهای پیشبینی شده در طرح عملیات كربلا-1 در 30 آذرماه 1360 خاتمه یافته و قرارگاه موقت عملیاتی كربلا-1 نیز كه برای هدایت این عملیات تشكیل شده بود در اجرای دستور قرارگاه مقدم نیروی زمینی ارتش در جنوب ، پس از رها ساختن یگانهای تحت كنترل عملیاتی ، انحلال خود را از ساعت یك بامداد روز 10 دی ماه 1360 اعلام نمود . پس از انحلال قرارگاه عملیاتی كربلا-1 ، مسئولیت پدافند از شهرك دارخوین در 90 كیلومتری جنوب اهواز درامتداد كارون تا حوالی اهواز ، در خط رودخانه كرخه كور تا رودخانه مالكیه در جنوب سوسنگرد ، امتداد نهر نیسان تا حاشیه شرقی هورالعظیم و سپس شمال هورالعظیم و سپس بسمت شمال تا تنگ چزابه ، تپه های رملی نبئه تا دامنه جنوبی میشـداغ را با لشگر 16 زرهی همراه با یگانهائی از سپاه پاسداران عهده دار شده و لشـگر 92 زرهی به منظور تهیه مقدمات برای عملیات فتح المبین به منطقه پراكندگی در منطقه عمومی جنوب شرقی تغییر مكان یافت بود . ضمناً لشگر 16 زرهی مسئولیت پدافند از منطقه عمومی بستان و تنگ چزابه و تپه های رملی را به تیپ 2 زرهی خود واگذار نمود .«حتمآ به ادامه مطلب بروید ممنون»

اقدامات عراق برای باز پس گیری بستان :

 در همین  زمان مأموریت اشغال و تأمین مجدد شهر بستان كه خصوصیات آن قبلاً در عملیات طریق القدس بیان گردید و در همان عملیات نیز آزاد و به تصرف نیروهای خودی در آمده بود از طرف سر فرماندهی عراق به قرارگاه فرماندهی منطقه شیب واگذار ، و با حضور شخص صدام حسین در این قرارگاه و هدایت عملیات ، حمله متقابل عراق در 17 بهمن ماه 1360 آغاز و تا 27 بهمن ماه 1360 به مدت ده روز یكی از خونین ترین و وحشتناكترین نبردهای صحنه جنگ ایران و عراق رخ داد. گردان 125 پیاده مكانیزه لشگر 16 زرهی همراه بایگانهائی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه عهده دار مسئولیت پدافند از تنگ چزابه و تپه های نبئه بودند با رشادت ، دلاوری ، ایثار و فداكاری زاید الوصفی در زیر باران بیوقفه ، شدید و شبانه روزی گلوله های توپخانه و یورشهای نیروهای پیاده مكانیزه و زرهی ارتش عراق مقاومت و پایمردی كردند و نیروهای دشمن برخلاف تبلیغات گسترده فقط نخستین خاكریز رزمندگان اسلام را تصرف نموده و توانستند در منطقه تپه های رملی نبئه ، منطقه  ای به عمق 800 متر را با آتش كنترل كنند .ده روز نبرد بی امان و پا فشاری عراق در ادامه حملات مداوم برای اشغال مجدد بستان و فرسودگی لشگر 16 زرهی منجر به انتقال لشگر 92 زرهی به منطقه شمال رودخانه كرخه گردید تا ضمن تعویض تیپ 2 لشگر 16 زرهی ، پدافند از تنگ چزابه را عهده دار و سایر یگانهای آن نیز پدافند مطمئنی را درعمق بمنظور جلوگیری از دستیابی مجدد عراق به شهر بستان سازمان دهند . این تدبیر مؤثر واقع شده و با ورود لشگر 92 زرهی به منطقه در 27 بهمن ماه 1360 بالاخره عراق به حملات جنون آمیز خود به تنگ چزابه خاتمه داد.

اقدامات ایران در پاسخ به حملات دشمن :

در تاریخ 1 اسفند ماه 1360 دلاوران ارتش اسلام به منظور پس گرفتن خاكریز از دست رفته  در تنگ چزابه و بیرون راندن دشمن از تپه های رملی نبئه با تیپ 1 لشگر 77 پیاده كه با اصرار و طرح سپاه پاسداران مجدداً به منطقه بازگشته بود اقدام به تك علیه نیروهای عراقی نمودند ، اگر چه این عملیات در ابتدا با موفقیت همراه بود و علاوه بر خاكریز های از دست رفته ، یك خاكریز عراق را نیز متصرف شدند اما در نتیجه پاتك سنگین عراق درعصر روز یكم اسفند ماه 1360 و پس از تلفات سنگین طرفین ( خودی و دشمن ) مجبور به عقب نشینی به مواضع اولیه گردیدند .

 آغاز عملیات : 21 :30  17 بهمن ماه 1360                پایان عملیات : 2400  01 اسفند ماه 1360        مدت عملیات : 15 روز .

 قرارگاه هدایت كننده : قرارگاه عملیاتی لشگر 92 زرهی .

 منطقه عملیات : منطقه عمومی چزابه .

 

شرح عملیات :

عملیات چزابه با هدایت قرارگاه عملیاتی لشگر 92 زرهی از نیروی زمینی ارتش در منطقه عمومی چزابه با استعداد یك لشگر زرهی ( 92 ) و یك تیپ پیاده از لشگر 77 و یك تیپ از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ساعت بیست و یك و سی دقیقه هفدهم بهمن ماه 1360 آغاز گردید و تا اول اسفند 1360 به مدت 15 روز ادامه یافت . در مقابل نیروهای خودی سه تیپ زرهی سه تیپ پیاده ، یك تیپ نیرو مخصوص ، یك تیپ مكانیزه از عراق صف آرائی نموده و پدافند عراق را تشكیل می دادند . در دستور العمل صادره مأموریت به این شرح مشخص شده بود .لشگر 92 زرهی مأموریت دارد ضمن پدافند از منطقه واگذاری در 21:30  18 بهمن ماه 1360 بازیر امر گرفتن تیپ 1 لشگر 77 پیاده و سپاه پاسداران تك نموده تپه های غرب نبئه و خاكریز اول دشمن را تصرف و خط پدافندی را در امتداد آن تحكیم نماید .

بر این اساس تدبیر كارشناسان نظامی به این قرار گرفت كه تیپ 1 لشگر 77 پیاده با تیپ 4 امام حسین ( ع ) ، در محور تپه های نبئه با دو گردان از سپاه پاسداران و یك گردان از ارتش و در محور چزابه با دو گردان از ارتش حمله نموده ، در پشت ارتفاعات نبئه و چزابه مستقر میگردد . عملیات در موعد مقرر آغاز و در ساعات اولیه با روحیه عالی و فوق العاده رزمندگان اسلام پیشرفت قابل ملاحظه ای حاصل گردید حدود 200 نفر كشته و زخمی و 19 اسیر حاصل این تلاش بود كه به همراه انهدام یازده دستگاه تانك و نفر بر و 6 عراده توپ و 7 دستگاه خودرو ضایعات سنگینی          دشمن وارد نمودند . هرچند دشمن با حضور نیروهای فراوان كه حدوداً دو برابر نیروهای خودی بود توانست مواضع خود را باز پس گیرد ولی استقرار در خاكریز اول دشمن ، سازمان زرهی او را به شكلی در هم ریخت كه در این منطقه نتوانست تا پایان جنگ تحرك قابل ملاحظه ای را از خود نشان دهد در سالگرد این عملیات یاد و خاطره شهداء گرانقدر آنرا گرامی داشتند و به ارواح پاكشان درود و صلوات می فرستیم .

تهیه و تنظیم : سرهنگ مجتبی جعفرینوع مطلب : عملیات ها، تصاویر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
;font-size: 8pt ;TEXT-ALIGN: center ;font-family: Tahoma ;FONT-WEIGHT: bold ;}

parsskin go Up
........
.........
..........

.

...................
.......... ........... .......... ............................ .............. تماس با ما ............ دریافت همین آهنگ
.................