تبلیغات
شهیدان خدایی - متن بیانات مقام معظم رهبری در دیدار خانواده شهید عبدالحسین
 
شهیدان خدایی
خدا بی همتا ترین هنرمند در عالم هستی است و اوست خالق یکتا...
درباره وبلاگ


کاش میشد که در این دفتر کوچک،چرخی زد و دستان خدا را حس کرد! کاش دلم جای همه مشغله ها،به خدا مینگریست،کاش سخن های پراکنده من،میشدند منظومه، کاش که شعری به دلم سر بزند و خداوند بزرگ است که این قافیه ها را بلدم...

مدیر وبلاگ : امیر حسین
نویسندگان
نظرسنجی
دوست عزیز نظرت چیه
بسم‌اللَّه الرّحمن الرّحیم‌

خدا ان‌شاءاللَّه شهید عزیزمان را - مرحوم شهید برونسى را، یا همان‌طور كه عرض كردیم اوستا عبدالحسین برونسى را - رحمت كند. این خیلى براى جامعه‌ى ما و كشور ما و تاریخ ما اهمیت دارد كه یك شخص خوانده شده‌ى به عنوان «اوستا عبدالحسین» - نه دكتر عبدالحسین است، نه به معناى علمى استاد عبدالحسین است؛ بلكه اوستا عبدالحسین است، اهل بنائى و اهل كارِ دستى و اهل شاگردىِ فلان مغازه؛یعنى اوستا عبدالحسین بنا - از لحاظ معرفت و آشنائى با حقایق به جائى می‌رسد كه قبل از پیروزى انقلاب در ظریف‌ترین كارهاى انقلابىِ جوان‌هایى كه در مسائل انقلابى كار می‌كردند شركت می‌كند - البته من از نزدیك در جریان آن كارها نبودم و در آن زمان یادم نمى‌آید كه با این شهید ارتباطى داشته باشم؛ لاكن اطلاع دارم، میدانم، شنیدم و توى كتاب هم خواندم - بعد از انقلاب هم وارد میدان جنگ می‌شود......


میدانید، در دفاع هشت ساله - در مجموعه‌ى داوطلبان و سپاه و اینها - هیچكس بعنوان فرمانده و رئیس وارد میدان نمی‌شد؛ همه بر اساس تلاش خودشان به مقامات بالا می‌رسیدند؛ یعنى یك نفرى وارد می‌شد، بسیجى معمولى بود؛ بعد مى‌دیدند آدم قابلى است، می‌شد فرمانده‌ى دسته یا فرمانده‌ى گروهان، بعد می‌شد فرمانده‌ى گردان، بعد می‌شد فرمانده‌ى تیپ، میرفت بالا. مدیریت جنگِ آن زمان هم فقط مدیریت نظامى نبود؛ من چون اوائل كار، مدت كوتاهى از نزدیك كارها را می‌دیدم، بعد هم كه از دور؛ تهران بودیم، لاكن جریان‌ها را می‌فهمیدم و می‌دانستم. مدیریت، صرفاً مدیریت نظامى نبود؛ مدیریت سیاسى بود، مدیریت فكرى بود، مدیریت انسانى، ادبى و اخلاقى بود؛ تا كسى این چیزها را نداشت، نمی‌توانست مجموعه‌ى زیردست خودش را اداره كند و هدایت بكند. این شهید عزیز وارد می‌شود؛ نه معلومات دانشگاهى دارد، نه عنوان و تیتر رسمى و دانشگاهى دارد، اما آنچنان در كار مدیریت جنگ پیشرفت می‌كند كه به مقامات عالى می‌رسد و شخصیت برجسته‌اى می‌شود؛ شخصیت جامع‌الاطرافى كه مثلاً فرمانده‌ى تیپ می‌شود، بعد هم به شهادت می‌رسد. ایشان اگر چنانچه به شهادت نمی‌رسید، مقامات خیلى بالاتر - از لحاظ رتبه‌هاى ظاهرى - را هم طى می‌كرد.

اینها جزو عجایب انقلاب ماست. جزو چیزهاى استثنائى انقلاب ماست كه دیگر نظیر ندارد؛ نمی‌شود هیچ جاى دیگر را با این مقایسه كرد. همان‌طور كه آقاى استاندار خراسان نقل كردند، من از افرادى شنیدم كه ایشان در آن وقت، براى مجموعه‌هاى دانشجوئى و دانشگاهى كه از مشهد می‌رفتند آنجا، صحبت می‌كرد و همه را مجذوب خودش می‌كرد. خود من هم نظیر این را باز دیده بودم. مرحوم شهید رستمى - كه او هم از شهداى خراسان است؛ یك فرد روستائى و به ظاهر عامى - توى جمعى كه فرماندهان درجه‌ى یك نشسته بودند و رئیس جمهور وقتِ آن روز هم نشسته بود، آمد صحبت كرد و گزارش میدان جنگ داد، جورى كه همه‌ى این فرماندهان رسمى‌اى كه نشسته بودند مبهوت شدند!

استعداد انقلاب براى پرورش شخصیت‌هاى برجسته و افراد، تا این حد است؛ اینها را نباید دست كم گرفت؛ اینها اهمیت انقلاب و عظمت انقلاب و عمق انقلاب را نشان می‌دهد. ماها به ظواهر نگاه می‌كنیم؛ این اعماق را باید دید. وقتى انسان این اعماق را مى‌بیند، آن وقت افق در مقابل چشمش اصلاً یك چیز دیگرى می‌شود و این حوادث گوناگونى كه پیش مى‌آید - این مخالفت‌ها، این دشمنی‌ها، این ناخن زدن‌ها و پنجه كشیدن‌ها - دیگر به چشم انسان نمى‌آید؛ اینها در مقابل آن حركت عظیمى كه دارد انجام می‌گیرد، چیزهاى كوچكى است. به نظر من شهید برونسى و امثال او را باید نماد یك چنین حقیقتى به حساب آورد؛ حقیقت پرورش انسان‌هاى بزرگ با معیارهاى الهى و اسلامى، نه با معیارهاى ظاهرى و معمولى. به هر حال هر چه از این بزرگوار و از این بزرگوارها تجلیل بكنید، زیاد نیست و بجاست. ان‌شاءاللَّه امیدواریم كه خداوند كمك كند.

خانواده‌ى محترم شهید برونسى هم خانواده‌ى بسیار خوبى‌اند؛ همان روحیه‌ى معنوى و صفا را در این خانواده - در دو سه بارى كه از نزدیك باهاشان آشنا شدم - من دیدم. همسر ایشان هم خانم صبور و شكیبائى است كه سختی‌هاى دوران مبارزه و بعد دوران جنگ و اینها را تحمل كرده و این بچه‌ها را بزرگ كرده. ماشاءاللَّه، آدم پنج تا پسر بچه‌ى شیطان را بزرگ كند، چیز كمى نیست. بچه‌هاى شهید برونسى هم قاعدتاً همچین بچه‌هاى نرم و آرامى نیستند، آنها هم همین‌طور هیجانى هستند؛ اینكه آدم بتواند این بچه‌ها را اینجور بزرگ كند و ماشاءاللَّه به ثمر برساند، خودش خیلى هنر می‌خواهد. سلام ما را هم به آن خانم برسانید.


حاشیه‌نگاری از گپ وگفت صمیمانه رهبر انقلاب با خانواده شهید برونسی

برخی از چهره‌های فرهنگی و علمی، روشنفكران خارجی، دوستان قدیمی آقا، خانواده شهدا و فرماندهان و نظامیان، در هنگام نماز ظهر و عصر دوشنبه‌های هر هفته، خود را به بیت رهبری می‌رسانند، تا قبل و یا بعد از اقامه نماز جماعت، میهمان رهبر انقلاب باشند. گاهی اوقات هم، افراد برای تجدید دیدار و خاطرات، خودشان را به نماز جماعت دوشنبه‌ها می‌رسانند.

در آخرین روزهای سال هشتاد و هشت، خانواده شهید عبدالحسین برونسی، پیش از اذان ظهر، به بیت رهبری آمدند تا ساعتی با رهبر انقلاب به گفت‌وگو بنشینند.

چند دقیقه پس از حضور خانواده شهید، رهبر انقلاب وارد اتاق شدند و بعد از سلام و علیك گرم و خوش‌آمدگویی، دعوت كردند تا مهمانان صحبت‌های خود را آغاز كنند. یكی از همراهان خانواده شهید، استاندار خراسان رضوی بود. كنگره بزرگداشت شهید برونسی در اسفندماه در حال برگزاری بود و آقای استاندار، گزارشی اجمالی از این كنگره‌ داد. در ضمن گزارش، آقای استاندار دو خبر سینمایی هم داد: اكران فیلم «به كبودی یاس» كه پیرامون زندگی شهید برونسی است و نیز خبر ساخت فیلمی درباره زندگی شهید كاوه.

رهبر انقلاب از فرزندان شهید برونسی خواستند كه صحبت كنند. وقتی فرزند ارشد «اوستا عبدالحسین» صحبت می‌كرد، جلسه از حالت رسمی فاصله گرفت: «هروقت می‌خواهیم به دیدار شما بیاییم، من خواب شما را می‌بینم! این‌بار هم خواب دیدم كه عكس بابا را بر روی سینه‌ گرفته‌ام و در آغوش شما قرار دارم».

جملات فرزند بزرگ شهید برونسی فضای جلسه را منقلب كرد. رهبر جواب داد كه: «این‌گونه خواب‌ها را بارها در دیدار با خانواده شهدا و از زبان آن‌ها شنیده‌ام كه حمل بر كرامت بنده می‌كنند؛ درحالی‌كه این‌گونه خواب‌ها از كرامت و صفای خود خواب‌بیننده است.»

دخترها و عروس‌های شهید نیز به رهبرشان معرفی شدند. یكی از فرزندان شهید از آقا خواست تا برای نوه یك ساله «اوستا عبدالحسین» دعا كنند. آقا سراغ نوزاد را گرفتند كه معلوم شد، زیر چادر مادرش آرام گرفته است.

پس از پایان سخنان خانواده‌ شهید، چندكلامی هم رهبر انقلاب صحبت كردند. ویژگی‌های شهید برونسی از زبان آقا شنیدنی بود: «خیلی برای تاریخ و جامعه ما اهمیت دارد كه این شهید كه كارش بنّایی بوده، به جایگاهی می‌رسد كه در جنگ با این‌كه معلومات دانشگاهی نداشت چنان پیشرفت ‌كند كه از یك بسیجی معمولی به مقامات عالی نظامی ‌برسد. مدیریت جنگ تنها نظامی نیست، بلكه فرماندهی جنگ نیاز به مدیریت سیاسی، فكری، انسانی و اخلاقی دارد و این شهید با شخصیت جامع‌الاطراف خود، از پس آن برآمد.»

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) - مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی، علاوه بر رعایت حدود بیت‌المال كه رهبر انقلاب آن را از ویژگی‌های مهم شهید برونسی دانستند، به نكته جالب دیگری هم اشاره كردند:‌ «در زمان جنگ تحمیلی شنیدم كه وقتی مجموعه‌های دانشگاهی با شهید برونسی دیدار داشتند، مجذوب صحبت‌های او می‌شدند».

آقا درباره پرورش انسان‌های بزرگ، شهید برونسی را مثال زد و گفتند: «شهید برونسی و امثال او باید نماد حقیقتِ پرورش انسان‌های بزرگ با معیارهای الهی و اسلامی و نه ظاهری و معمولی باشند.»

رهبر انقلاب از خانواده شهید برونسی تقدیر كردند و در مورد همسر شهید گفتند: «ایشان خیلی صبور هستند. بالأخره اگر كسی بتواند پنج پسربچه‌ را بزرگ كند، خیلی هنر می‌خواهد!»

دیگر نزدیك اذان بود و آقا بلند شدند برای اقامه‌ نماز. فرزندان شهید دورتا دور آقا را گرفته بودند و با رهبر حرف می‌زدند. فرزند ارشد شهید برونسی، چفیه آقا را گرفت و در نهایت هم، مهمان كوچك دیدار، نوه‌ یك‌ساله اوستا عبدالحسین برونسی آخرین نفری بود كه آقا با نوازش و دعا از او خداحافظی كردند.نوع مطلب : سخنان من، پراکندها، عملیات ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
;font-size: 8pt ;TEXT-ALIGN: center ;font-family: Tahoma ;FONT-WEIGHT: bold ;}

parsskin go Up
........
.........
..........

.

...................
.......... ........... .......... ............................ .............. تماس با ما ............ دریافت همین آهنگ
.................